czwartek, 22 października 2015

Pij wodę - będziesz zdrowa

 Dlaczego musimy pić wodę?

Nasz organizm to doskonale działająca maszyna, która potrzebuje paliwa, żeby dobrze funkcjonować. Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu, średnio stanowi od 50 do 80 procent masy ciała i jest podstawowym elementem pożywienia. Jej ilość musi być stale uzupełniana, bo nawet niewielkie niedobory wywołują szereg dolegliwości, a skrajne odwodnienie prowadzi do śmierci.

Ile litrów wody dziennie tracimy?

W wyniku procesów fizjologicznych zużywamy około 2-3 litrów wody dziennie i taką samą ilość powinniśmy wypić, aby czuć się dobrze, bo tracimy substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, czyli rozpuszczalne w wodzie sole mineralne i witaminy. Pewną ilość wody organizm przyswaja z produktów spożywczych, takich jak warzywa, owoce i mięso, ale resztę ? ponad 1,5 litra ? muszą stanowić płyny. Ważne jednak, żeby nie były to słodzone napoje, kawa czy herbata, ale świeże soki, a najlepiej po prostu woda. Ale jaką wodę pić, aby być zdrowym? Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na to, co piją. W ciągu ostatnich dziesięciu lat nie tylko sprzedaż wód butelkowanych wzrosła ponad dwukrotnie, ale też coraz częściej zastanawiamy się nad tym, jaki rodzaj kupić. Sprawdzamy zawartość minerałów, dostosowujemy wodę do diety. Zdecydowanie chętniej wybieramy wody gazowane, choć zdrowsze są te bez bąbelków (nadmiar CO2 odwapnia organizm i powoduje wzdęcia).

Co zawiera woda?

Woda, którą pijemy, zawiera wiele jonów, czyli cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym, które są niezbędne do życia. Najważniejsze to: wapń (wzmacnia kości, ale w nadmiarze może zwiększać ryzyko kamicy żółciowej lub nerkowej), magnez ("pierwiastek życia" niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni i serca), potas (wspomaga pracę serca i układ krążenia mózgowego) i sód (reguluje przepływ wody z krwi do tkanek i z powrotem). Osoby, u których stwierdzono niedobór składników mineralnych, powinny sięgać po wody o wyższym ich poziomie. Doskonale nadają się do tego wody mineralne, w których pierwiastki te występują w łatwo przyswajalnej zjonizowanej formie.

Wody mineralne naturalne (np. Multivita, Muszynianka, Piwniczanka, Vita) powstają w procesie przesączania wody przez rozmaite skały przez setki, tysiące lub miliony lat, a im starsze, tym woda jest wartościowsza. Rodzaj zawartych w nich składników i ich stężenie decyduje o właściwościach odżywczych lub dietetycznych. Składniki mineralne odpowiadają za ich niepowtarzalny smak i wartości zdrowotne. Do grupy wód mineralnych zalicza się również wody lecznicze (np. Jan, Słotwinka, Zuber). Są to zwykle wody naturalnie zmineralizowane o wysokich stężeniach niektórych składników mineralnych. Powinno się je pić profilaktycznie lub leczniczo w ilościach zaleconych przez lekarza.

Wody źródlane, zwane też stołowymi (np. Eden, Kropla Beskidu, Vitalinea, Żywiec Zdrój), stanowią największą grupę wód dostępnych w naszych sklepach. Są uboższe w składniki mineralne ? zwykle zawierają sześć podstawowych jonów (wapń, magnez, sód, siarczany, chlorki i węglany), którymi wzbogaca się po prostu czystą chemicznie wodę. Ze względu na niski stopień mineralizacji są uniwersalne i bezpieczne. Można je pić w dowolnych ilościach i w każdym wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz