poniedziałek, 26 października 2015

Skąd biorą się siniaki?

Siniak pojawia się w wyniku urazu. Krew dostaje się przez uszkodzone naczynia do tkanki podskórnej. Skóra reaguje wówczas zmianą zabarwienia.
 
Na szczęście Twój organizm jest tak inteligentny, że sam ogranicza obszar zasinienia. Jest to możliwe dzięki temu, że otaczające go zdrowe naczynia krwionośne szybko się kurczą i hamują dalszy napływ krwi do uszkodzonego miejsca. W tym samym czasie dookoła siniaka gromadzą się płytki krwi, które przyspieszają krzepnięcie i umożliwiają zamknięcie uszkodzonego naczynia. Jeśli uraz nie spowodował większych uszkodzeń, to "pamiątkę" po nim będziesz nosiła przez około 10 dni.

Skąd się biorą?

Zwykle możesz się ich spodziewać, gdy się uderzysz albo gdy skręcisz nogę lub rękę. Jednak zdarza się, że siniaki pojawiają się bez żadnej konkretnej przyczyny. Nie wpadaj w panikę! Zwykle takie siniaki są wynikiem infekcji, reakcji alergicznych, niedoborów witaminy C lub niepożądanych działań niektórych leków (np. sterydów czy preparatów zmniejszających krzepliwość krwi, m.in. tych zawierających aspirynę). Siniaki mogą być też objawem np. hemofilii i niedokrwistości.

Nie daj się ozdobić!

Co możesz zrobić, żeby siniak jak najkrócej "zdobił" Twoje ciało?
- we wszelkich stłuczeniach i zasinieniach skóry najlepiej sprawdzają się maści i kompresy z wyciągiem z arniki górskiej (np. maść Arcalen). Zioło to uśmierza ból i przyspiesza gojenie. Stosuj je tylko zewnętrznie!
- zastosuj maść zawierającą wyciąg z oczaru wirginijskiego (np. Oczar Płyn Spray). Działa on ściągająco i znacznie przyspiesza gojenie.
- również maści przygotowane na bazie wyciągu z rutyny (np. Rutinoven Żel) ukoją ból i wzmocnią naczynia krwionośne.
- natomiast wyciąg z kasztanowca (np. żel Aescin) usprawni krążenie, a tym samym przyspieszy wchłanianie się wylewu.
- możesz też wcierać w zasinione miejsce olejek rozmarynowy.


(A+K+C)ja antysiniakowa

Jeżeli masz skłonności do sińców, a lekarz wykluczył poważne schorzenia, z którymi wiąże się tego rodzaju przypadłość, koniecznie zwiększ codzienne dawki witaminy K. Od niej zależy krzepliwość krwi. W naturalnej postaci znajdziesz ją m.in. w szpinaku, zielonej herbacie, mleku, jajach, serze camembert, mięsie i wątrobie wołowej. Witamina C, którą możesz dostarczać organizmowi w pożywieniu lub w tabletkach, pomaga uszczelnić naczynia krwionośne, a witamina A i preparaty zawierające cynk przyspieszają odnowę tkanek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz