poniedziałek, 19 października 2015

Nie choruj na urlopie!

Bakterie i wirusy najchętniej atakują system immunologiczny, gdy jesteś przemęczona i zestresowana. Zmniejszysz ryzyko choroby, gdy na wakacje wyjedziesz... wypoczęta.
Przed podróżą zrelaksuj się przynajmniej jeden dzień, nie pakuj bagaży w ostatniej chwili. Zanim wsiądziesz do samochodu, przede wszystkim wyśpij się porządnie. Po przyjeździe na miejsce odsapnij i odpocznij. Z uroków słońca, górskich wycieczek czy kąpieli zacznij korzystaj następnego dnia. Niech twój organizm choć trochę się zaaklimatyzuje. Jeśli do tego zachowasz środki ostrożności, twój urlop na pewno wypadnie na szóstkę z plusem.

Czego boi się żołądek

Źle przechowywanej żywności, brudnej wody, niemytych warzyw, owoców i surowych jaj. Różnym zakażeniom pokarmowym sprzyja także brak higieny oraz jedzenie potraw w przypadkowych miejscach. Najczęściej występujące objawy to ból brzucha, wymioty czy biegunka, ustępujące po kilku dniach. Przy zatruciu gronkowcem i salmonellą mogą wystąpić mdłości, gwałtowne wymioty, biegunka oraz bóle brzucha i lekko podwyższona temperatura, dreszcze. Moja rada: Pij dużo wody lub słabej herbaty, aby nie doszło do odwodnienia organizmu, stosuj ścisłą dietę. W aptece możesz kupić bez recepty roztwór soli nawadniającej lub zrobić go sama: 12 łyżeczek soli kuchennej i 8 łyżeczek cukru wymieszać w litrze wody. Chory powinien przebywać w cichym pomieszczeniu. Przy ostrej biegunce i wymiotach wezwij lekarza.

Alergia, tzw. krzyżowa

Jesteś uczulona na pyłki brzozy, leszczyny albo trawy. Do tego jesz dużo jabłek, czereśni i gruszek oraz marchewki, selera, pietruszki, czyli owoców i warzyw, które mają silne alergeny. Gdy te dwa alergeny - owoców i drzew - spotkają się, może dojść do alergii krzyżowej jamy ustnej. Jej charakterystyczne objawy to: nagły świąd, obrzęk warg i policzków oraz podniebienia. Moja rada: Większość alergenów ginie pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego trzeba jeść warzywa i owoce po ugotowaniu.

Oczy pod specjalnym nadzorem

Za zapalenie spojówek często odpowiedzialny jest kurz albo zbyt duża dawka promieni UV. Powieki stają się zaczerwienione, oczy źle reagują na światło. Koniecznie noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i kapelusz z dużym rondem. Moja rada: Ulgę przyniesie przemywanie oczu ciepłą esencją herbacianą lub okład z naparu świetlika. Możesz ten leczniczy roztwór zrobić sama: rozpuść 10 kropli nalewki ze świetlika w filiżance ciepłej wody i dodaj szczyptę soli. Odstaw roztwór, by ostygł. Wypłucz oczy, używając zakraplacza. Powtarzaj zabieg 5-krotnie, co 20 minut. Możesz także do oczu wkraplać sztuczne łzy, dostępne w aptekach bez recepty.

Gorąco, a gardło boli

Picie zimnych napojów i jedzenie lodów sprzyja przeziębieniom. Występują one także na skutek nadmiernego wysuszenie błony śluzowej gardła i krtani, czego przyczyną jest suche i gorące powietrze. Pojawia się chrypka, mamy problemy z przełykaniem.
Moja rada: Płucz 5 razy dziennie gardło wodą z solą lub sodą oczyszczoną (łyżka na szklankę wody). Podczas zakażenia wirusowego czy bakteryjnego ulgę przyniesie ssanie pastylek, np. Neoanginu, dostępnych w aptece bez recepty.

Opryszczka - wirus, który lubi lato

Najczęściej pojawia się na ustach, rzadziej w okolicach nosa lub na skórze twarzy. Uaktywnia się, gdy zmieniasz klimat, a także dużo przebywasz na słońcu. Najczęstsze objawy to swędzenie i pieczenie, a niekiedy ból. Chorego miejsca nie dotykaj, bo zwiększasz ryzyko zakażenia bakteryjnego.

Moja rada: Jeśli zabrakło ci maści, np. Zoviraksu albo Acycloviru (dostępne tylko na receptę), lub w pobliżu nie ma apteki, możesz przetrzeć chore miejsce spirytusem, który wysuszy opryszczkę. Warto przyłożyć rozkruszoną aspirynę na opryszczkę. Jedz czosnek, bo ma właściwości antywirusowe.

Zimna woda szkodzi pęcherzowi

Wystarczy, że wejdziesz rozgrzana do chłodniejszej wody, a możesz mieć problemy z oddawaniem moczu. To objawy zakażenia pęcherza moczowego. Chorobie towarzyszy ostry ból w okolicy cewki moczowej i parcie na pęcherz. Moja rada: Pij sok z żurawin. Ich owoce wspomagają leczenie dróg moczowych, zawierają bowiem substancje, które blokują dostęp groźnych bakterii. Stosuj środki bakteriobójcze i moczopędne, np. Urosan, oraz pij dużo wody mineralnej. Po kąpieli zmieniaj kostium na suchy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz